רבני ישראל בכנס העולמי ה 18 לדיני ממונות - סיכום

להורדת הסיקור בפורמט PDF- לחץ כאן.

רבני ישראל מצטרפים למאבק בקטל בדרכים, ובכנס העולמי ה-18 לדיני ממונות, דנו השנה בנושא חשוב זה, הדרכים למניעת תאונות והכרה בתאונות דרכים כבסיס להלכות נזיקין.
ביום שני, ח"י בכסלו, נפתח הכנס העולמי הח"י של דיני ממונות. שמונה עשרה שנים רצופות מתקיים הכנס ברוב פאר והדר בירושלים עיר הקודש, בחסות עמותת "הליכות עם ישראל", בנשיאותו של הרה"ג רצון ערוסי שליט"א רב העיר ואב"ד לממונות קרית אונו וחבר מועצת הרבנות הראשית לישראל.
גם השנה, התכנסו רבנים מהארץ ומהתפוצות, שרים ח"כים ואישי ציבור לשלושה ימים של דיונים בהלכה, לשם הגברת התודעה בצורך החשוב של משפט התורה כמשפט הלכה למעשה בארץ הקודש, והחובה להתדיין בבתי דין רבניים, הנוהגים לפי חוק משפט התורה. ייחודו של משפט התורה, שיסודו הוא הצדק האלקי, שהוא לא רק למשפטנים, אלא לכל עמך בית ישראל. כי אין יעדו רק לתת פתרונות לסכסוכים שכבר באו לעולם, אלא ייעדו העיקרי הוא ייעוד ערכי חשוב, צמצום הסכסוכים המשפטיים ע"י ההימנעות מהם, בדרך של חינוך לחיים ערכיים ומוסריים.
בשנה זו, נושא הכנס היה דיני נזיקין ותאונות דרכים, והוא נערך בשיתוף הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים. בכנס הוצגו שורה של הצעות שעשויות להרתיע את הנהגים מנסיעה לא זהירה. בין ההצעות: הכרה הלכתית בחוקי התנועה כבסיס לתביעת נזיקין בבתי הדין, וחיוב נהג פוגע בתשלום פיצויים בנוסף על כיסוי חברת הביטוח.
בנאום הפתיחה, דיבר הרה"ג רצון ערוסי שליט"א על הצעות החוק לכנסת ישראל בדבר קידום משפט התורה בדרך של הקניית סמכויות לבתי דין לממונות שדנים על פי חוק הבוררות. לצערנו הרב, הצעת חוק זו עדיין לא זכתה למענה, והרב ערוסי קרא מעל שולחן הנשיאות לחברי הכנסת והשרים לפעול בנושא זה. בייחוד לאחר בג"ץ אמיר, שביטל את סמכות בתי הדין הרבניים לדון בדיני ממונות, גם לא כבוררים, ואפילו לא בענייני ממונות של בני זוג שהתגרשו באותו בית דין. למרות הכל, טען הרב ערוסי שיש התקדמות נפלאה בבתי הדין לממונות. וכי למרות החוסר בתקציבים ממשלתיים, יש ביקוש עצום ותודעה גדולה בציבור לבתי דין לממונות.
הרב הראשי לישראל הרה"ג שלמה משה עמאר שליט"א, הרעיף את שבחיו וברך את הרה"ג רצון ערוסי שליט"א על מפעלו הרב והחשוב, ועל כך שממשיך ומתמיד זה 18 שנים למען הרמת קרן התורה. הרב דיבר על יסודות המשפט העברי, שלא לדון בערכאות אחרות, אלא אך ורק על פי דיני התורה הקדושה, ועל פי המשפט העברי. בימינו, אמר הרב עמאר, יש מלחמה גדולה נגד בתי הדין ולכן יש חשיבות גדולה ומצווה על הדיינים לנמק היטב את דבריהם. חובה על כל דיין להיות זהיר שבעתיים, לנהוג ביתר זהירות, לנמק היטב, כי רק בריבוי האור ובריבוי כבודה של תורה, נצליח לקדם את משפט התורה.
הרב עמאר ברך את הציבור ברכת יהי רצון שנצליח להכיר ולהוקיר את דיני התורה הקדושה, ויקוים בנו "השיבה שופטינו כבראשונה ויועצינו כבתחילה", ומשפט התורה יעמוד על כנו המרומם הראוי לו. מר יאיר דורי מנכ"ל הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, ברך את הרב ערוסי על מפעלו החשוב, ושיבח את רבני ישראל שנרתמו למאבק הקשה בתאונות הדרכים. הוא הציג נתונים קשים של מעל 500 הרוגים בשנה בתאונות הדרכים. וביקש מרבני ישראל להילחם בנגע הקשה. רבנים אחדים אף הציעו, כי עבירת תנועה שהיא גם עבירה הלכתית חמורה, וזלזול בערך החשוב של "ונשמרתם לנפשותיכם מאד", יהיה בה כדי לדון את העובר על חוקי התנועה גם ברמה הלכתית.
הרב יהודה דרעי שליט"א רבה של באר שבע, הציע שכל דוח תנועה שאדם יקבל מהשוטר, יתלווה אליו אגרת מהרב המקומי. שיתרה בו על איזה עבירות עבר מצד ההלכה, וכך החי יתן אל ליבו להבא. אם לפחות 10% ישימו לבם לדבר הזה, נחסוך לנו 10% מתאונות הדרכים. וכל זה בעלות מינימאלית, שלא מצריכה כספים רבים כמו השקעה בפרסומות, סטיקרים וכיו"ב.
נושאים חשובים ואקטואלים נוספים נידונו בכנס, כגון: כהן שהרג בתאונת דרכים, סמכותם של בתי הדין בימינו (שאינם סמוכים) לדון בתביעת נזקי אדם, חוקי התנועה כבסיס לתביעה נזיקית, תשלומים לקטן שניזוק בדרכים, חובת בעל לשלם קנס אשתו כשחצתה באדום, הטעייה בפוליסת ביטוח, הקריסה הכלכלית בארה"ב ובעקבותיה בעולם כולו, והשפעתה על ישראל בהיבט הנזיקי בעידן הביטוחים.
כן נכחו בכנס החשוב: הרב הראשי לישראל הרה"ג יונה מצגר שליט"א, רבני ערים, רבנים מבית הדין הגדול בירושלים, הרב מנחם מרגולין מזכ"ל רבני אירופה, הרב יחיאל וסרמן, ראש המחלקה לשירותים רוחניים בתפוצות, רבנים מלוס אנג'לס, ניו יורק, בלגיה רומא ופאריז, השרים: הרבנים אלי ישי, משולם נהרי ויצחק כהן (שס), חברי הכנסת זבולון אורלב (מפד"ל) והרב משה גפני (יהדות התורה). כל הרבנים גם יחד, חיזקו את ידיו של הרה"ג רצון ערוסי שליט"א שימשיך להוסיף ולרומם את משפט התורה, להגדיל תורה ולהאדירה.
השנה מפאת בריאותם, נעדרו מן הכנס מרן הרה"ג עובדיה יוסף שליט"א, והרה"ג מרדכי אליהו שליט"א. אך מארגני הכנס, הקליטו בוידאו את הרה"ג עובדיה יוסף שליט"א כשהוא מברך את כל באי הכנס, ודבריו הוקרנו בפני הקהל הרב במעמד הפתיחה של הכנס. הרב עובדיה יוסף ברך את הרב ערוסי של מפעלו החשוב, ואיחל לו שיזכה לסיים את בניין בית הליכות עם ישראל, שיהיה מרכז עולמי למשפט התורה, ויהיו בו בתי דין לממונות, לדיני נדל"ן, נזיקין דיני מסחר וחברות, ועוד.
יש לציין שגם נשות הרבנים משתתפות בכנס נפרד ומיוחד להן, מקיימות כנסים מקבילים במשך שלושת ימי הכנס הנקראים כנו"ר – כנס נשות רבנים. השנה בכנס הנשים הבליטו את הפאן החיובי של הכנס – קדושת החיים, ונושא הכנס שלהן היה: "ובחרת בחיים – ערכים להבראת הגוף והנפש", שגם בו השתתפו נשות הרבנים הראשיים לישראל, ונשות רבנים נוספים. השנה כמנהגם בשנים האחרונות, כינסו המארגנים את כל הרצאות הכנס הקודם בקובץ "שערי צדק" חלק ט' שיצא לאור לקראת הכנס הנוכחי. וכן ייעשה לכנס זה, שכל דברי הרבנים ייערכו למאמרים הלכתיים שיצאו לאור בקובץ הבא של שערי צדק".
מימד תקשורתי חדש נוסף לכנס שהועבר בשידור חי באינטרנט במספר אתרים. ההיענות הרחבה מצד הציבור, הביאה לכך שלמעלה מחצי מליון צופים בארץ ובעולם נכנסו לאתרי האינטרנט וצפו בהרצאות הכנס. כל זאת הודות לפעילותו של ר' עזריה נהרי הי"ו וצוות "הפקה כהלכה".

תאריך: 
21/12/08 כ"ג כסלו התשס"ט
x

Audio Playlist