חתונה ותספורת בימי ספירת העומר בצל מגיפת הקורונה

הרב רצון ערוסי, רבה של קרית אונו וחבר מועצת הרבנות הראשית לישראל, מתיר להתחתן ולהסתפר בספירת העומר • לדבריו: "אם לא יותר להתחתן – צעירים עלולים להיכשל בטהרת המשפחה".

המציאות שבה נדרשים צעירים וצעירות לקיים חתונות ובריתות באופן מצומצם ביותר בשל הניסיון למנוע את התפשטות נגיף הקורונה, גורמת לרבים לדחות את האירועים ולקיים אותם מאוחר יותר, בעת שניתן יהיה לקיים טקסים המוניים. מכיוון שהמצב מתרחש בסמוך מאוד לחג הפסח ולתחילת ספירת העומר, שבה לא נהוג לקיים חתונות, פנינו לרב רצון ערוסי, רב העיר קריית אונו וחבר מועצת הרבנות הראשית, על מנת לבחון האם יותר השנה באופן חריג להתחתן גם במהלך ספירת העומר. "התשובה היא חד משמעית כן", השיב הרב ערוסי. "השנה יש להתיר לזוגות צעירים להתחתן בספירת העומר. נכון שאפשר לעשות חתונות קטנות וצנועות כרגע, אבל מכיוון שיש אנשים רבים שידחו את החתונה שלהם ויחכו לזמן טוב, הרי שיש להתיר להם להתחתן בספירת העומר. הנקודה הזו נכונה כיון גם שצעירים רבים עלולים להיכשל בטהרת המשפחה אם לא תותר להם חתונה ברגע שהווירוס יעבור. לכן מכל הטעמים האלו צריך השנה אכן להתיר חתונות כאלו".

רבים נוהגים להסתפר לפני חג הפסח, על מנת ששיערם לא יגדל פרא במהלך ימי ספירת העומר, אך השנה ישנה בעיה להגיע למספרות בשל נגיף הקורונה. הרב ערוסי מסביר כי הוא מקל בעניין ומתיר להסתפר גם בספירת העומר. "כל עניין ספירת העומר הוא מנהג", הוא מסביר. "אפילו לאבל מתירים להסתפר כדי שלא יהיה פרע והוא יוכל להסתובב בצורה טובה, אז כך גם מי שמצטער בשיער ארוך וכעת אין אפשרות להסתפר אז מותר אם הוא ירגיש לו טוב להסתפר בספירת העומר. אמנם ספירת העומר זה מנהג ואנו לא מקלים סתם במנהגים אבל תספורת לאבל היא דין ולכן השנה בגלל המגפה אפשר להקל". הרב ערוסי מנצל את הבמה גם לקרוא לפתרון בעניין עצירת מנייני התפילות בשל האיסור על התאספויות. "שבגלל עצירת המניינים כרגע גדולי ישראל צריכים להתכנס ולחשוב על שיטה חדשה לשימור נושא המניין שלא יישכח וייפגע בעם ישראל בגלל הצרה הנוכחית", אמר.

פורסם לראשונה באתר "ישראל היום"

תאריך: 
19/03/20 כ"ג אדר התש"פ
x

Audio Playlist