דילוג לתוכן העיקרי

ננעל הכנס העולמי ה-28 "הקטל בדרכים - צורכי החיים וקדושת החיים והארץ"

הקטל בדרכים לצערנו הרב, הפך להיות חלק משגרת חיינו. תאונות הדרכים גבו במרוצת השנים מחיר כבד מאוד ואין כמעט בית אב או משפחה במדינת ישראל שלא שילמה מחיר כבד וסבל קשה מנשוא כתוצאה מ"מכת המדינה" הזו. עמותת הליכות עם ישראל בראשותו של הרב רצון ערוסי אירחה נבחרי ציבור ומנהגי עולם התורה להידרש לסוגיה חשובה זו.

עמותת הליכות עם ישראל מסכמת את הכנס העולמי השנתי ה-28 במשפט התורה ןמשפט עיברי. הכנס אשר התקיים בימים רביעי-מוצ"ש (ג' שבט-ו' שבט תשע"ט, 9-12.1.19) במלון 'המלך שלמה',בעיר הקודש ירושלים, הוקדש לנושא אקטואלי וחשוב מאין כמוהו - "הקטל בדרכים – צורכי החיים וקדושת החיים והארץ".

לראשונה, בחסות הכנס העולמי לדיני ממונות התכנסו רבנים, דיינים, אנשי משפט, אקדמיה ואנשי ציבור בכירים כדי לדון במשותף ולנסות למצוא פתרון לאומי לסוגיה כאובה זו. במרתון הרצאות מרתקות ע"י גדולי המרצים עסקו בסוגיות בנושא תאונות הדרכים, חוקי הרכב, אופניים חשמליים, מוניות, הולכי דרכים, מטוסים ועוד. לצפייה בתוכניית הכנס לחצו כאן בשיאו של הכנס התקיים משפט וירטואלי פומבי בו דנו הדניים מה דינו של נהג שנהג בגילופין והרג נפשות בתאונת דרכים.

לצפיה בשידורים חוזרים - מושב ראשון ושני, מושב שלישי ורביעי, משפט מבוים, כנס הפתיחה, מושב חמישי, מושב שישי ושביעי, פאנל – משפט התורה הלכה למעשה בביה"ד, מושב שמיני, מושב תשיעי, מעמד מרכזי, מושב עשירי.

בכינוס  השתתפו  בין היתר: הרבנים הראשיים לישראל, הגאון הרב יצחק יוסף והגאון הרב דוד לאו, הרב שלמה דיכובסקי, הרב אברהם שרמן, פרופ' אבי וינרוט, שנטלו חלק פעיל במושבי הכנס ובדיונים שהתקיימו בו. שרת המשפטים, הגב' איילת שקד, שר החקלאות, מר אורי אריאל ועוד נבחרי ציבור באו לברך על העיסוק בנושא תאונות הדרכים ובקריאה להעצים את המשפט העיברי כיסודות לדיני המשפט במדינת ישראל.

שרת המשפטים הגב' איילת שקד תיארה את הצלחתה להכניס את המשפט העברי למרכז העניינים, "השנה תוקן חוק יסודות המשפט, כך שבמקרה של 'לאקונה' יש לפנות לא רק לעקרונות שב'מורשת ישראל' אלא גם לאלו של המשפט העברי".

לדבריה, "אחרי שנים של עמימוּת, הוכנסה כאן בהירות נחוצה, שיש בה אמירה חשובה". עוד אמרה, "מינינו, לראשונה, יועצת למשפט עברי בבית המשפט העליון. החלטנו גם לתמרץ את שילוב המשפט העברי, על ידי הפצת מבחני תמיכה חדשים, ראשונים מסוגם- לבתי דין לממונות הדנים לפי משפט זה. ובאפיק החקיקה, הנחיות היועץ המשפטי הן, שבכל תזכיר חוק ממשלתי בו הדבר רלוונטי, תובא עמדת המשפט העברי".

השר אריאל התייחס לזהות הממשלה הבאה וציין כי הוא "מקווה מאוד שבכנסת הבאה נוכל לעסוק בעניין הקטל בדרכים יחד כולם, זה נושא שאינו שנוי במחלוקת בין ימין ושמאל וצריך לטפל בו יותר. אני מאמין ומתפלל שהקואליציה הבאה תהיה חזקה ומשמעותית, כדי שנוכל לחזק את המשפט: ארץ ישראל לעם ישראל על פי תורת ישראל".

נשיא הכנס, הרב רצון ערוסי אמר במעמד הפתיחה כי: "משפט התורה רלוונטי וחשוב בכל מציאות החיים המודרנית, אסור לנו להתנתק ממנו. אנו עוסקים בנושא הקטל בחיים, אני מקווה שבכנס זה נגבש אמנה להתמודדות אמיתית עם הנושא הנוראי הזה, לא די באכיפה, תשתיות והסברה, אנחנו צריכים לדעת שיש צורך בקדושת החיים והארץ". הרב ערוסי הודה לשרה שקד וציין כי היא הראשונה מבין חברי הכנסת שתקצבה את בתי הדין לממונות.

יו"ר הכנס העולמי, הרב ד"ר רצון ערוסי, ראש המרכז העולמי למשפט התורה, רבה של קרית אונו ויו"ר ארגון הליכות עם ישראל, שהוביל את הכינוס יצא בקריאה למשתתפי הכנס ולציבור הרחב להוביל אמנה לאומית לשמירת קדושת החיים עליה יחתמו רבנים, אנשי ציבור, אנשי אקדמיה ואזרחים מתוך מטרה לייצר הד ציבורי נרחב ומודעות לאחריות של הנוהגים בדרכים לחייהם של אחרים.

ראש העיר ירושלים, משה ליאון: "תאונות הדרכים הן לא גזרת גורל אלא מחדל אותו עלינו למנוע. ערך קדושת החיים, פיקוח נפש מושרש עמוק במסורת ובמורשת ישראל, ומבחינה הלכתית מקדים כמעט כל ציווי אחר שקיים. " ראש העיר ביקש שנשמש דוגמא לילדינו וטען כי:"עלינו לפעול בנושא הקטל בדרכים ע"י חינוך ילדינו. ילדינו מחקים אותנו, אנו המודל שלהם, ככל שנקפיד אנחנו, גם הם יקפידו".

 

ח"כ מועלם: "ישנם שני אלמנטים שתורמים לעליית תאונות הדרכים ולעלייה במספר ההרוגים: האחד השימוש בטלפונים תוך כדי נסיעה והשני שתיית אלכוהול ונהיגה.  צריך לטפל בזה בשלושה מישורים: אחת- חינוך, שתיים- באחריות הורית, ושלוש- בחקיקה ואכיפה. אני חושבת שהנושא של חינוך ואחריות הורית הוא זה שיוביל לשינוי משמעותי יותר מאשר חקיקה ואכיפה. אנו רואים כבר היום שיש חקיקה מאוד קשה לשימוש בסלולרי והדבר הזה לא מפחית את השימוש".

במהלך הערב הוענקה תעודת הוקרה למנכ"ל רשת יוחננוף, מר איתן יוחננוף על תרומתו הקבה לחיזוק המשפט העברי והאדרתו. עוד השתתפו בכנס הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו, סגנית ראש העיר ירושלים, הגב' חגית משה ועוד רבנים ואישי ציבור נוספים.

אריאל בכנס