"ההתנפלות על הרבנים - אנטי דמוקרטית"

הרב רצון ערוסי מגנה את ההתנפלות על הרבנים שמתחו ביקורת על צה"ל. "אוי לו לרב שלא יאמר את עמדת התורה".

רב ד"ר רצון ערוסי, חבר מועצת הרבנות הראשית ורבה של קרית אונו, תוקף בערוץ 7 את החלטת הרמטכ״ל איזנקוט לבטל פגישה בין הרב הראשי לצה״ל לרב הראשי לישראל יצחק יוסף.

"הרב הצבאי פועל תחת הרמטכ"ל בתחום הצבאי אבל בתחום הרבני הוא קודם כל פועל תחת הקב"ה, עם כל הכבוד לצה"ל. אין ספק שהוא חבר מועצת הרבנות הראשית לישראל והוא צריך להשתתף ולשמוע את הרבנים הראשיים. אני חושב שזה בניגוד לחוק למנוע את זה ממנו", אומר הרב ערוסי.

לדבריו, "יש כאן פרדוקס, כי כרב צבאי הוא חייב ללכת להיוועץ עם גדולי הדור בישראל, לא משנה מי הם ומאיזה מגזר. זאת כדי לברר בעיות של עגינות, בעיות של שבת ועוד. מאז ומתמיד זה היה וכך ימשיך להיות. לא יעלה על הדעת לומר לו אל תתייעץ עם הרבנים הראשיים, אל תשב עם הרבנות הראשית".

הרב ערוסי גורס שאסור שאף רב יחשוש לומר את דעת התורה. "בהנחה שאכן הרמטכ"ל אמר לבטל פגישות של הראשון לציון עם רבנים צבאיים או גורמים צבאיים אחרים בגלל עמדתו ההלכתית בנוגע לשירות בנות בצה"ל, אני חושב שיש כאן טעות גדולה מאוד במובן ההלכתי והדמוקרטי".

"במובן ההלכתי הרי כל רב בישראל וכל שכן רב ראשי וראשון לציון, חייב לומר את ההלכה אשר נראית בעיניו לאמיתה של תורה. אוי לו אם לא יאמר את הדברים. לא תגורו מפני איש, זה כלל גדול בהלכה".

לדברי הרב ערוסי הצפת הבעיות הערכיות שיש בצה"ל אינה מהווה אמירה נגד הצבא. "עוברת עלינו רוח תזזית בזמן האחרון, שחושבים שכל דבר שנאמר ביחס לערכים שינחו את צה"ל - זה כאילו אתה פוגע בצה"ל. זה לא נכון".

"ההתנפלות, הן מצד שר הביטחון והן מצד הרמטכ"ל, נגד כל רב שמביע דעה בעניינים האלה, היא לא רק אנטי הלכתית היא אנטי דמוקרטית. יש חופש ביטוי. לכן ההתנפלות הזאת איננה במקום", מסכם הרב ערוסי.

תאריך: 
23/01/18 ז' שבט התשע"ח
x

Audio Playlist