דילוג לתוכן העיקרי

האם לדחות את יום העצמאות?

מועצת הרבנות הראשית לישראל מביעה עמדה נחרצת נגד הצעת החוק המבקשת לקבוע כי יום העצמאות יחול בכל שנה ביום חמישי בשבוע, ובישיבתה היום (ג', 5.6.12) קראה לחברי הכנסת שיזמו את ההצעה למשוך אותה חזרה.

חבר המועצה, הרב רצון ערוסי, אמר ל-News1 כי הגישה היהודית רואה חשיבות בקדושת הזמן, ודימה זאת לנדבך נוסף על ההתייחסות לארץ הקודש. "כשם שארץ הקודש נצחית והקשר בין עמנו לארצנו נצחי, כך ייחסנו למדינה נצחי ואינו חולף. הקמת המדינה היא חידוש הרבנות על ארצנו, ויפה שקשרו אותה עם אותה הצהרה שניתנה ביום ה' באיר. לכן חשוב לקבע את יום העצמאות בזמן ולא לנייד אותו".

הדיון בנושא קביעת יום העצמאות לא היה חלק מסדר היום, אך עלה לנוכח התחלת הדיונים בנושא בכנסת. בדיון בעניין הכנת החוק לקריאה ראשונה שהתקיים אתמול בוועדת החינוך, אמר יו"ר ארגון הקהילות ובתי הכנסת, אליעזר שפר, המשתייך לארגון "רבני בית הלל", פלג חדש בציונות הדתית, כי לרבנות הראשית לא צריכה להיות אמירה בנושא ומי שצריך להכריע בנושא זו הכנסת. עם זאת, ציין כי שינוי המועד עלול לגרום לקרעים בקרב הציבור הדתי ולכן יש לבחון היטב את הנושא.

הרב ערוסי אמר כי מדובר בגישה לא יהודית ולא שורשית, וכי להפרדה בין ההודאה לשם (בתפילות מיוחדות) דווקא ביום ה' באייר יש השלכות מרחיקות לכת. הוא ציין כי ההחלטה לדחות את יום העצמאות התקבלה בשנותיה הראשונות של המדינה, לנוכח חילול השבת ההמוני שנגרם בעקבות מצעדי צה"ל, ואלמלא כן היה נחוג בשבתות. לדבריו, לדחיית חגים בשל השבת יש תקדים במסורת היהודית.

ועדת החינוך החליטה לדחות את המשך הדיון בנושא עד שהנושא יתברר בדיון ציבורי, בציבורים השונים. בדיון אמר נציג משרד הביטחון, כי המשרד טרם הספיק לגבש דעה בעניין. ארגון אלמנות ונכי צה"ל הביע התנגדות למהלך, ורואה בקביעת ה' באייר תאריך מקודש.
 

פורסם לראשונה באתר News1