"זקני תימן ביכו גם את חטיפת הספרים לא פחות מחטיפת הילדים"

בספר החדש "עוז ושלום" בהוצאת מכון מש"ה חושף המחבר יאיר עוזירי מכתב נדיר שנמצא בארכיונו סבו של אחד מרבני ומנהיגי עדת תימן הרב שלום עוזרי ז"ל אשר שימש כרב במושב העולים זנוח ולאחר מכן כמנהיג קהילה בקרית אונו.
במכתב הממוען לנציג עולי תימן במשרד הדתות מגולל ומקונן הרב עוזרי לפקיד מחוז משרד הדתות בירושלים את מאורעות אובדן ספרי הקודש שלו ובתוכם ספרים נדירים ומתחנן שיתירו לו לחפשם.

"ניתן לראות כי המכתב מסוגנן בעברית צחה בסגנון תכני ובכתב רש"י שהיה מקובל ככתב היד העברי בתימן" מספר הרב עותניאל מנצור נציג מכון מש"ה לשימור כתבי יהדות תימן ומשנת הרמב"ם. "אנו נחשפים לא אחת לסיפורים מפי הזקנים המקוננים על עוול חטיפת הילדים המפורסמת שהוכרה ע"י המדינה לאחרונה אך ראוי לציין באותה נשימה ביכו זקני תימן גם את חטיפת הספרים לא פחות מחטיפת הילדים. המכתב המיוחד גם מוכיח כי למרות הטענות העולים על קשיי שפה ומנטליות העולים התימנים שלטו בשפה העברית אולי אף יותר משאר עולי התפוצות וכי עשו ככל יכולתם להשבת רכושם בפניה למוסדות המדינה הרלוונטיים. חשוב לציין כי ספר בתימן היה יקר המציאות ושמרו עליו כעל אוצר יקר בירושה מדורי דורות ולכן אובדן ספרי הקודש היה שבר גדול לאותם עולים. תרבות שימור הספרים עם אהבת התורה המפורסמת של זקני תימן הוביל לשימור עותקים יחידים בודדים אשר מהווים בסיס לכל העולם ההלכתי והאמוני כיום".

דן עמיאל עורך אתר נצח ישראל פונה לחברי הכנסת לחקור את חטיפת הספרים ולפצות את עדת תימן "חשוב לציין כי עותקים רבים של ספרים שנטענו כי נעלמו נמצאו לאחר מכן במוזיאונים ואוניברסיטאת באנגליה ומקומות נוספים. לא יתכן שמדינת ישראל נתנה לעולים מאירופה כלים לחקר ופיצוי על גזל אוצרות התרבות שלהם ובו בזמן פה בארץ ישראל נציגים שליוו את העולים שדדו מהם את הספרים העתיקים ומכרו לכל המרבה במחיר. יהודי תימן דורשים חזרה את אוצרות התרבות שלהם ופיצויים שישמשו להנחלת התרבות לדור העתיד" אומר עמיאל.

מכון מש"ה בראשותו של הרה"ג רצון ערוסי שליט"א מוכר במיוחד לציבור בפעולותיו לשימור והוצאת ספרי הרב יוסף קאפח. "הרב קאפח זצ"ל היה דמות מופת בתוך עולם תרבותי עשיר ופעל לשימור נוסחי כתבי יד של הרמב"ם רבינו סעדיה גאון ועוד. אך יהדות תימן כולה היתה חלק ממפעל חשוב זה. ואנו מנסים להמשיך את מסורתם ולשמר את תורת יהדות תימן לדור העתיד אשר מתחבר אליה ומוצא בה מענה רוחני במיוחד בעידן המדיה", מספר עותניאל, "בקיץ האחרון הפקנו סמינריון ייחודי לנוער יהדות תימן מכל הארץ עם מיטב המרצים אך לצערנו לא קיבלנו סיוע ממוסדות המדינה. אנחנו לא מתייאשים ופועלים בעזרת ה' בכוחות עצמנו להמשיך בגאון את מורשת אבותינו לדורות הבאים".

המכתב אשר נמצא ע"י נכדו של הרב עוזרי הוביל לכתיבת ביוגרפיה אישית על סבו ועל קהילת יהודי העיר מנאכ'ה בתימן אשר שימרה מנהגים עתיקים.
בקרוב יועלה לאתר שידור חוזר מהכנס המיוחד בקרית אונו להשקת הספר "עוז ושלום" וחשיפת עליית סיפורם של עולי העיר מנאכ'ה ואבדן ספרי הקודש.

למפתח הספר והקדמת המחבר לחצו כאן

לרכישת הספר החדש "עוז ושלום" לחצו כאן

https://net-sah.org/sites/default/files/store/1w3qmihx.jpg

 

תאריך: 
21/10/18 י"ב חשון התשע"ט
x

Audio Playlist