"נטפלים לטפל ולא לעיקר" על תרבות העלייה לקברות צדיקים

רבה של קרית אונו וחבר מועצת הרבנות, הרב ד"ר רצון ערוסי, קורא להמוני בית ישראל שיעלו למירון להילולת הרשב"י, לזכור מה טפל ומה עיקר.

"בעוונותינו אנחנו רואים שבני אדם נטפלים לטפל ולא לעיקר, והופכים את העלייה לקברים לעיקר בה בשעה שהם ממשיכים בחייהם לעשות את כל הרע והרשע. הפולמוס הזה מתייחס בעיקר לל"ג בעומר, שאז באמת זיכרון אותו צדיק יכול לתרום תרומה גדולה, אך יש דברים מאוד לא יפים שנעשים באותו ערב", מסביר הרב ערוסי.

לדבריו, חייבים לזכור מהי משנתו של רבי שמעון בר יוחאי, "צריכים לזכור את משנתו שהתבססה על ואהבת לרעך כמוך, בן אדם לחברו ובן אדם למקום. ארץ ישראל ועם ישראל על פי תורת ישראל. ותורת הנגלה ותורת הנסתר. כאשר את הפנימיות ילמדו רק מי שמילאו את כרסם בתורת הנגלה".

הרב ערוסי התייחס בראיון גם לפולמוס שהתעורר לאחרונה סביב הפיכתו של קבר הרמב"ם בטבריה למוקד תיירות, ציפוי קברו בזכוכית והצבת קרן לייזר שתראה למרחוק, "אין צל של ספק שהרמב"ם היה נגד הפיכת קברים לפלחן. הוא כתב שאין עושים מצבה על קברות צדיקים כי דבריהם הם זיכרונם. מי לנו כהרמב"ם שהשאיר אחריו אין ספור כתבים, משנה תורה לרמב"ם, פירוש למשנה, מורה נבוכים, דברי הגות ורפואה".

עם זאת מסייג הרב ערוסי את הדברים ומציין, כי "בדורות האחרונים אנחנו עדים למציאות עגומה שהולכת ומתעצמת של בורות בכל מה שקשור לגדולי ישראל. לכן המקובלים התחילו לפני הרבה שנים להנהיג את ההתחברות למתים כדי לחיות את המתים בעולם הזה, זאת כדי לקרב יהודי לאבינו שבשמיים".

הרב ערוסי מקווה שלצד שיפוצו של קבר הרמב"ם והפיכתו לאטרקציה תיירותית ידעו היזמים גם להפיץ את משנתו, "כוונתם של היזמים רצויה, הם רוצים להפוך את הרמב"ם לאישיות מוערצת. אך צריך לכוון חלק מהכסף גם כדי להפיץ את משנתו ואולי להקים ישיבה על קברו. אני מוכן לתרום את המכון שלי שחוקר את משנת הרמב"ם לטובת העניין".

פורסם באתר ערוץ 7 - http://www.inn.co.il/News/News.aspx/237691

x

Audio Playlist