קשה מאוד היא הבשורה - על הרב מרדכי אליהו זצוק"ל

הרב צפניה ערוסי הוא תלמידו של הראש"ל הרב מרדכי אליהו זצוק"ל, דיין ורב קהילה, בראיון למקור ראשון מספיד את הרב. להלן תוכן הראיון.
היום הוא יום בשורה קשה ורעה לעם ישראל למשפחתו של הרב, לתלמידיו ולכל מוקיריו. הרב אליהו זצ"ל בלט במנהיגותו הרוחנית ובשאיפתו לאהוב את כל חלקי עם ישראל. הוא לא נתן לאף אחד מבאי ביתו להגיד מילה רעה על אדם מישראל. הרב תמיד אמר שאת ההשפעה ואת הוויכוח עם בעלי דעה שונה צריך לעשות בנועם ובאהבה גדולה. מבחינה זו ביתו היה פתוח לכל החולקים עליו, בין שהיו אלו אנשי נטורי קרתא ובין שהיו אלו חברי כנסת מהשמאל.
 
הרב ממש התנגד לפלגנות ואמר שמה שהחריב את עם ישראל בשעתו הייתה שנאת החינם. ואכן מי שהסתובב בביתו ראה ממש אנשים מכל שכבות האוכלוסייה ומכל הדעות הפוליטיות. זו האבידה הראשונה במישור הלאומי. מעבר לכך מותו של הרב הוא אבידה לתלמידיו וכל עולם התורה בעם ישראל. הרב שהעמיד דיינים ורבנים בארץ ובתפוצות מסר לכל פוסק הלכה את מספר הטלפון האישי שלו ואמר לו להתקשר אליו בכל שעות היממה. הרב לא נתן לאף משמש למנוע כניסתה של שאלה מרב. הוא תמיד אמר לנו שאפשר להתקשר אליו בכל שעות היממה. ואכן תלמידיו מחו"ל שהתמודדו עם שאלות גיור ויהדות והתבוללות בתוך המשפחה מצאו אוזן קשבת בכל שעות היממה. אני אישית שלמדתי אצל הרב עשרים שנה והפכתי לרב קהילה ולדיין בבית הדין שלו לענייני ממונות, זכיתי לראות כיצד הוא שיתף אותנו בכל הכרעת הלכה וטרח לשמוע את עמדתו של כל תלמיד, וזאת כדי ללמד אותנו מה היא דרכה של תורה ומה היא הדרך הנכונה בהלכה. אבידה נוספת היא האבהות של הרב כלפי כל אלו שהיו זקוקים לו. הרב ליווה בעצה ובתושייה את אנשי גוש קטיף למשל, גם בהיותם על אדמתם בגוש וגם אחרי כן. הוא ליווה את כל המפעלים שעסקו בגידולים ללא תולעים ובכל השאלות של התרומות והמעשרות. הרב לא אמר ככה וככה אסור, אלא תמיד ירד אל השטח ובדק ומצא דרכים בהם אפשר כן לייצר דברים. וגם אחרי הפינוי הרב ליווה את המתיישבים ולא עזב אותם. הדאגה הזו שלו אל כל הסובבים אותו והמוכנות שלו להקשיב לכל אדם גם בעת שהוא עצמו היה טרוד ועסוק בשאלות הרות גורל היא פן נוסף של גדלותו. ולסיום יש להזכיר את דברי הרב שאמר שאין לאף אדם חוץ מלה' בעלות על ארץ ישראל. הוא אמר תמיד שזה מבחנם של מנהיגי העם. לזכור שזכותנו היא מהתורה, כלומר מבורא העולם. זה המנדט האמיתי שלנו ואין לנו מנדט בכלל להחליט בנוגע לארץ ישראל. לסיום יש לומר כי הרב היה כולו תורה, תורתה של ארץ ישראל, וזאת יחד עם אהבה עצומה לעם ישראל וכך נזכור אותו. הרב צפניה ערוסי הוא תלמידו של הרב, דיין ורב קהילה המאמר פורסם בעיתון מקור ראשון לצפייה בכתבה המלאה לחצו כאן
תאריך: 
09/06/10 כ"ז סיון התש"ע
x

Audio Playlist